O Liečebno-výchovnom sanatóriu

Liečebno-výchovné sanatórium (LVS)

Liečebno-výchovné sanatórium Nitra začalo svoju činnosť 1. januára 1971 ako elokované pracovisko Krajskej psychologicko-výchovnej kliniky v Bratislave pod názvom Liečebno-výchovný ústav. Je rozpočtovou organizáciou s právnou subjektivitou.

Liečebno-výchovné sanatórium je špeciálne výchovné zariadenie, ktoré poskytuje psychologickú, psychoterapeutickú starostlivosť, odbornú pomoc, výchovu a vzdelávanie deťom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ŠVVP):

• s vývinovými poruchami - poruchy aktivity a pozornosti, vývinové poruchy učenia.

(ADD, ADHD syndrómom - Attention Deficite Hyperactive Disorder)

LVS je zriadené ako koedukačné školské zariadenie s celoročnou prevádzkou, so schválenou kapacitou 24 miest.

Súčasťou LVS je:

• Základná škola pri Liečebno-výchovnom sanatóriu
  • Školská jedáleň ako súčasť Liečebno-výchovného sanatória

Rozsah poskytovaných služieb:

• liečebno-výchovná starostlivosť o deti
  • reedukácia zameranú na úpravu sociálnej adaptácie
  • ochrana detí pred sociálno-patologickými javmi v prevencii problematického a delikventného vývinu
  • individuálna a skupinová práca s deťmi
  • ubytovanie v sanatóriu
  • základná nevyhnutná zdravotná starostlivosť
  • celodenná strava 5-krát denne sedem dní v týždni
  • spolupráca s rodinným prostredím.

V rámci odbornej starostlivosť LVS poskytuje deťom/žiakom:

základné vzdelanie podľa platných učebných osnov

- výchovnú činnosť zameranú na rozvoj zručností, schopností a vedomostí s prihliadnutím na špecifické potreby dieťaťa

- individuálnu a skupinovú, psychologickú, psychoterapeutickú a liečebno-pedagogickú starostlivosť o dieťa

- individuálne a skupinové poradenstvo a terapie so psychológom

- zapájanie sa do záujmových aktivít

- aktívnu spoluprácu zákonných zástupcov detí formou spoločných stretnutí s odborným tímom zariadenia

- individuálne psychologické a špeciálno-pedagogické poradenstvo

Poslanie sanatória:

• stabilita a adaptácia dieťaťa na školské zariadenie/školu
  • jednotne riadený výchovno-vzdelávací proces s ohľadom na ŠVVP dieťaťa a výchovno -  liečebný prístup k dieťaťu
  • diagnostická a psychoterapeutická činnosť s dieťaťom
  • odstránenie alebo eliminovanie emocionálne narušeného správania
  • najskoršia sociálna vpravenosť do aktuálneho prostredia dieťaťa

Prijímanie detí do sanatória na základe:

• žiadosti zákonného zástupcu dieťaťa po odporúčaní zariadenia poradenstva a prevencie,
  • právoplatného rozhodnutia súdu o uložení výchovného opatrenia,
  • právoplatného rozhodnutia súdu alebo orgánu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.

Prijímané dieťa je potrebné v sanatóriu podrobiť kontrolnému, komplexnému pozorovaniu, ktoré preveruje výsledky predchádzajúcich vyšetrení, udáva prognózu a slúži ako podklad pre stanovenie  výchovno-liečebných postupov pre dieťa. V prípade nesprávnej odosielajúcej diagnózy je pobyt dieťa ukončený. Každé prijaté dieťa do LVS sa stáva žiakom ZŠ pri LVS.

Kmeňová ZŠ žiaka:

• zo svojho informačného systému žiaka nevyraďuje,
  • v prípade potreby spolupracuje s odborným tímom LVS,
  • vydáva žiakovi vysvedčenie na základe zaslaného návrhu zo strany LVS/ZŠ pri LVS,
  • je povinná žiaka prijať späť do ZŠ v prípade ukončenia pobytu dieťaťa v LVS/žiaka v ZŠ pri LVS.

• Liečebno-výchovné sanatórium
    Pri kaštieli 1, 949 01 Nitra
  • 037/7 419 592 (pevná linka)
    0911 952 928 (riaditeľka LVS)